Jak se léčit hlasem? Přečtěte si plnohodnotný návod, jak na to.

Zklidněte se, vyprázdněte myslu a uvolněte celé tělo. Harmonizujte své energetické centra a čakry. Jakže?

V tomhle článku vám předám jednoduchý návod jak na to, a sdělím pár souvislostí mezi vašim tělem, hlasem, který máte a původní hudební tradicí mnoha národů…


Ruku na srdce. Zazpívejte otevřené A a harmonizujte si srdeční oblast a čtvrtou čakru

Začněte u tónu, který je vám příjemný

Jen vy sami (vaše tělo) vždy víte, který zvuk a tón zrovna v daný moment potřebujete. Začněte vždy tím, že si zanotujete pár odlišných tónů a budete jen vnímat, co to s vámi dělá. Anebo intuitivně nahoďte jeden tón. Pokud vám je příjemný, je to on. Moudrost vašeho těla přesně ví, co potřebujete.


Naučte se tento tón chytit: není to o přemýšlení, ale o pocitu, co vám sedne.


Vydržte „mručet“ alespoň deset minut - to je minimum.

Národy po celém světě využívají principu jednoho tónu: lidské tělo a jeho buňky potřebují minimálně deset minut, aby se stihli naladit na daný zvuk nebo frekvenci a začali ji využívat pro svou harmonizaci a léčení. 


Jednoduché důkazy? 

– Tampura v indické hudbě: drží neustále po celou dobu koncertu stejné tóny

– Australské didgeridoo hrající jeden základní tón do nekonečna v dlouhých rituálech

– zpívající mísy a mantry mnichů v dlouhých meditacích Tibetu

– šamanské bubny na Sibiři

– dvoustrunný Igil Mongolců a Tuvinců - jedna struna dává základ pro zpěv, druhá slouží k melodiím a vyhrávkám, kteří schopní hrdelní zpěváci zpívají alikvotem.


… a takhle bych mohl pokračovat dále. 


Zpěv dlouhých tónů na semestrálních lekcích v Praze u svíčky

Čím déle zvuk těchto nástrojů (anebo váš hlas) působí, dovádí do hlubšího a léčivého tranzu. V každé hudební tradici po celém světě najdete nástroj, který neustále dává a drží jeden tón. A můžete to být samozřejmě i hlas, respektive zpěv.


Zpívejte tedy alespoň deset minut.


To je čiré minimum. Po deseti minutách se začnete rozpouštět do krásné prázdnoty a čistoty, bude vám dobře, budete uvolnění a zrelaxovaní - a co teprve po půl hodině anebo hodině.


Na mých semestrálních kurzech Zpěvu po Mongolsku běžně takto zpíváme 30-60 minut každou lekci. Je to hluboce relaxující a všichni účastníci se shodují, že přitom zapomenou na všechno, co je trápí. Můžete si to zkusit taky a přihlásit se na kurz do Brna nebo Prahy.


Stejný princip desíti minut využívám i ve svých relaxačních albech - na albu Didgeridoo meditace dává základní tón harmonium shrutibox a didgeridoo, u Vysavayany je to s dávkou pravého léčivého humoru Vysavač. Zde si poslechněte ukázky z obou alb anebo si stáhněte DEMO mého nejnovějšího alba.


No, tak a teď už vám nezbývá než to jen jít zkusit.

Tak šup, běžte hned do toho a zkuste si to na vlastní kůži.

189 zobrazení0 komentář